Exkurze do Osvětimi

21.06.2023
V úterý 13. června se obě třídy 9. ročníku zúčastnily historické exkurze, kterou zorganizovala vyučující dějepisu Mgr. Andrea Mezihoráková. Byla to exkurze do  koncentračních táborů Auschwitz – Osvětim a Birkenau. Cestu jsme započali u Dílen dopravního podniku v Ostravě -Porubě, odkud jsme vyjeli autobusem směr Polsko. Po příjezdu na nás už čekala komentovaná prohlídka prvního táboru – Auschwitz I, Osvětim. U vstupu jsme prošli velmi důkladnou prohlídkou a zapůjčili jsme si sluchátka potřebná k výkladu průvodce. Při této prohlídce jsme se dozvěděli, jak koncentrační tábory vznikaly. Byla nám představena celá historie tábora, ale na co asi nikdy nezapomeneme, byly hlavně pozůstatky plynových komor, pece k pálení mrtvol nebo zavazadla a oblečení obětí holokaustu. Poté, co jsme prošli celý areál,  jsme přejeli autobusem do pouze 3 kilometry vzdáleného táboru Auschwitz II, Birkenau. Zde pokračovala prohlídka s průvodcem, tentokrát už bez sluchátek, takže byla cítit opravdu celá atmosféra tohoto místa. Procházeli jsme místy jako vlakové nástupiště, kde vycházeli ještě nic netušící lidé na smrt, nebo taky mužskou půlkou tábora. Na této části byly asi nejhorší umývárny. Představa mít jen 15 vteřin na záchod a rychle nabrat aspoň trochu vody k umytí, jen aby vás neubili, je opravdu hrozná. Po prohlídce jsme měli ještě šanci položit otázky, které nás zajímaly, a poté následoval odjezd zpět do Ostravy.
Někdo si z tohoto dne odnáší smutné pocity na pohled na dětské oblečky a botičky, někdo na ubytování vězňů a plynové komory, ale za nejdůležitější považujeme tu skutečnost, že všichni si odnášíme z této exkurze obrovské ponaučení.


Marie Hudečková, HNN Hrdličky News
Foto: Jakub Ožana 9.A