V pátek 1. 11. 2019 se třída 7.A zúčastnila celodopolední exkurze na Katedru metalurgie TU-VŠB s názvem "Výroba a tváření oceli".
Přestože název exkurze zpočátku budil obavy, že by se mohlo jednat o téma příliš technické a nezáživné, opak byl pravdou, protože jsme prožili velmi zábavné a příjemné dopoledne s množstvím různorodých aktivit.
Po příchodu jsme jako první bod programu absolvovali školení BOZ a krátkou úvodní prezentaci o výrobě železa a oceli. Poté následovala návštěva tří laboratoří, kde nám byly v praxi předvedeny stroje na válcování oceli, na zjišťování složení tavenin a na laboratorní analýzu ocelových vzorků. Zvláště laboratoř s válcovacími stroji v nás vzbudila velký respekt, protože jsme se pohybovali na pracovišti, kde se nacházely pece rozžhavené na teplotu přes 1000 stupňů Celsia.
Po krátké přestávce na svačinu následovala soutěžní část. Žáci se rozdělili do čtyř skupin, které nejprve soutěžily v poznávání nerostů, nástrojů a výrobků spojených s produkcí oceli, poté ve skládání železárenského puzzle, ve válcování plastelíny na strojku na nudle (to bylo obzvláště zábavné) a ve vědomostním kvízu z informací, které žáci v průběhu exkurze slyšeli. Vítězné družstvo si odneslo hodnotné věcné ceny, ale diplomy za účast, drobné ceny a chutné občerstvení dostali všichni žáci, takže všichni odcházeli spokojení.
Exkurze na Katedru metalurgie TU-VŠB byla velmi zdařilá a vřele ji doporučuji dalším třídám.
Mgr. Renáta Holková
Ve čtvrtek 31. října se třídy 9. A a 9. B zúčastnily exkurze do známého potravinářského podniku Marlenka ve Frýdku-Místku. Součástí exkurze byla ochutnávka výrobků, seznámení s historií podniku, ukázka videí historie a plánů do budoucna, představena byla i ekonomické výsledky podniku. Po skončení jsme se přesunuli na poslední část exkurze, což byla prohlídka výrobních prostor. Podnik Marlenka je na exkurze přizpůsobený, má vybudované zákaznické centrum, odtud se prochází proskleným koridorem v 1. patře a odtud je vidět do výrobní haly.
Exkurze byla pro žáky 9. ročníku zvolena záměrně, protože se v tomto období rozhodují, na jakou školu podají přihlášku. Na exkurzi měli možnost vidět práci v potravinářském podniku a zhodnotit si, jaké to je, pracovat v takové profesi. PaedDr. Lenka Pitnerová
Žáci 8. a 9. tříd v průběhu června navštívili Dolní oblast Vítkovic. Zde je pro veřejnost otevřená Fajna dílna. Zúčastnili jsme se 3 workshopů pod vedením pracovníků. Žáci si vyrobili stojan na mobil, keramickou misku a poslechli si informace o 3D tisku. Na začátku nového školního roku budou mít možnost i navštívit tuto dílnu i budoucí osmáci. Žákům se v dílně líbilo, všichni zvládli vytvořit své výrobky.
FOTO V pondělí 10. 6. 2019 jelo 49 žáků V. A a V. B na školní výlet do boskovického westernového městečka. Sraz byl u školy v 6.15, odjíždělo se od Dílen DPO v 6.30. Cesta byla dlouhá, pan řidič nám ji krátil povídáním o zajímavých místech, kterými jsme projížděli. Dověděli jsme se něco o hradu Helfštýnu, měli výhled na Oderské vrchy, Moravskou bránu, Hornomoravský úval a Drahanskou vrchovinu, zahlédli Svatý kopeček u Olomouce i samotné panoráma tohoto města. V Prostějově nám byli představeni jeho slavní rodáci Jiří Wolker a Otto Wichterle. V 9.30 jsme dorazili do cíle naší cesty.
Hned u vchodu se nás ujal šerif městečka a seznámil nás s místními pravidly. Zašli jsme si směnit peníze do banky, trošku se porozhlédli po areálu, nasvačili se, stačili koupit pár suvenýrů a už nás svolávali k velkému nástupu, kde jsme se dověděli, co nás během pobytu čeká. Jako první to byla westernová show – práce s koňmi v jezdecké aréně, úžasné představení. Poté jsme se mohli rozejít po všech atrakcích – rýžovat zlato, hledat poklady, vodit kozy, nechat se tetovat, zastřílet si na střelnici Mr. Santera a samozřejmě nakupovat. Dokonce jsme si zazpívali v saloonu u stařičkého piana.
O půl jedné jsme se znovu sešli na náměstí a zasoutěžili jsme si v hodu kloboukem na kůl. Marek Botor jeden klobouk vyhrál! Poté jsme společně uklidili městečko, dali si ještě krátký rozchod na dokoupení suvenýrů, výměnu peněz, návštěvu WC a ve 14 hodin jsme se přesunuli do amfiteátru, kde jsme zhlédli divadelní představení Odměna Buffalo Billa.
V 15 hodin jsme již seděli v autobuse a čekala nás zpáteční cesta opět doprovázená zajímavými informacemi. Viděli jsme boskovický zámek i stejnojmenný hrad, udělali si malou zajížďku přes Plumlov, kde jsme mohli obdivovat zámek i místní přehradu. V Prostějově jsme byli upozorněni na hradby a náměstí. Udělali jsme si malou pauzu na benzinové pumpě, kde někteří utratili poslední peníze.
Cestu nám zkomplikovala dopravní nehoda u Studénky, tak jsme dojeli k Dílnám DPO v 18.15. Zde nás již čekali rodiče a mohli jsme jít domů. Mgr. Ivana Střechová, Mgr. Dagmar Bláhová, Mgr. Irena Wolkowinská
FOTO Ve dnech 23. – 28. 5. 2019 se 51 žáků naší školy zúčastnilo zájezdu do Velké Británie. Od školy jsme odjížděli v 7 hodin ráno, před námi bylo mnoho hodin jízdy. V Praze přistoupila paní průvodkyně, vystřídali se páni řidiči, kteří se starali o bezpečí naší cesty. Zastavovali jsme každé čtyři hodiny, spali, zpívali, trénovali speaking s paní učitelkou Holkovou, spali, protrpěli 90 minutovou kolonu u Bruselu, díky ní nestihli vlak do Anglie, všichni šťastně prošli celní kontrolou, projeli se Eurotunelem, zase spali a v 8 hodin anglického času jsme dorazili do Oxfordu.
Autobus musel odestát devítihodinovou pauzu a my jsme se vydali po historických památkách v centru tohoto univerzitního města. Těšili jsme se zejména na Christ Church College, jídelnu, kde se natáčel Harry Potter. Nejvíce jsme si užili vyjížďku na pramicích. Poslední dvě hodiny jsme strávili v Museum of Natural History. To už na nás doléhala únava z dlouhé cesty i pochodování po městě, upřímně jsme se těšili do autobusu, který nás po dalších pěti hodinách dovezl do cílové stanice Colwyn Bay, kde si nás ve 22.00 rozebraly hostitelské rodiny.
V sobotu 25. 5. jsme se sešli u autobusu v osm hodin a odjeli na ostrov Anglesey. Projížděli jsme mostem Britannia Bridge, zastavili se na vyhlídce, odkud jsme si prohlédli lanový Menai Bridge. Mířili jsme do přírodní rezervace South Stack na ostrůvku Holy Island. Cestu nám zkřížila příprava na bitvu Francie x Walesu v městečku Holyhead, protože byly uzavřeny některé dopravní komunikace. Prohlédli jsme si uniformy obou armád a bezpečně dojeli do přírodní rezervace. Prošli jsme se k majáku, sestoupili po schodech k hnízdišti mořských ptáků, kde se paní učitelce Holkové podařilo usmlouvat snížené vstupné, znovu vystoupali po početných schodech zpět, protáhli to ještě na další nádhernou vyhlídku. Celou dobu jsme se kochali úžasnými pohledy na strmé útesy, vřesoviště a nekonečné Irské moře. V městečku Holyhead stále pokračovala bitva, tudíž uzávěrky silnic, a naši šoféři prokázali obrovské řidičské umění, kdy projížděli uzoučkými ulicemi. Přemístili jsme se do Lllanfair…, což je vesnice s nejdelším názvem v Evropě. Zde jsme pouze vyplenili místní obchod a pokračovali dále do přístavního města Beaumaris se stejnojmenným hradem, který jsme však nenavštívili. Místo toho nás čekala plavba lodí za tuleni a mořskými ptáky, včetně papuchalků, na ostrov Puffin Island. Den jsme uzavřeli v krásném přímořském viktoriánském letovisku Llandudno s nejdelším molem ve Walesu. Dříve než jsme mohli obdivovat krásy tohoto místa, udělali jsme velké nákupu v místním Poundlandu! Procházka po pobřeží i molu, krásné domy, mušličky na pláži, pak již autobus a zpět do Colwyn Bay, kde si nás v 19.00 převzaly hostitelské rodiny.
Neděle 26. 5. začala stejně jako předešlý den, v osm hodin jsme nasedli do autobusu a zamířili tentokrát do hor. Celou cestu nás provázely výhledy na kamenné ohrady s pasoucími se ovcemi a vytrvalý déšť. Cílem naší cestu byl národní park Snowdonia. Dojeli jsme do stanice Llanberis, kde se nachází také břidlicový lom. V místním kinosálu jsme zhlédli film o stavbě železnice a „co bychom viděli, kdyby bylo vidět“, neboť stále pršelo. Pak již následoval výjezd vláčkem na nejvyšší horu Walesu Snowdon a výstup na jeho vrchol. Mlha, déšť, vítr, zima, ale stálo to za to! Cestou zpět se déšť utišil a nás čekal přejezd do průsmyku Penn-y-pass a procházka k horským jezírkům. Nádhera! I díky umoudřenému počasí jsme si mohli tento klenot přírody dostatečně vychutnat. Další zastávkou našeho poznávání Walesu bylo Conwy, hlavní město stejnojmenné správní oblasti. Cestou jsme byli upozorněni na historickou vesnici Betws-y-Coed s hrázděnými i kamennými domy s břidlicovými střechami, kterou jsme projížděli. V Conwy nás čekala nejdříve prohlídka nejmenšího domu ve Velké Británii, poté jsme se přesunuli k místnímu hradu, který jsme si mohli prohlédnout dostatečně i zevnitř. Na závěr jsme se prošli po městských hradbách. Den jsme ukončili na pobřeží v Colwyn Bay, kde se někteří naši žáci nechtěně vykoupali (i v oblečení). Naštěstí již na ně čekali jejich hostitelé a vodníky doma vysušili.
V pondělí 27. 5. jsme k autobusu dorazili již v sedm hodin a to s plnou polní – tedy se všemi zavazadly, protože nás čekala cesta domů. Odjeli jsme do Windsoru, kde jsme si museli udělat devítihodinovou pauzu před dlouhou cestou do ČR. To nám nevadilo, protože jsme čekali v Legolandu. Nikdo však netušil, že v Británii mají svátek a tento zábavný park bude zcela zaplněn. Tak se stalo, že jsme čas trávili ve frontách na jednotlivé atrakce. Naštěstí nepršelo, tak jsme si to i užili. Zbývající tři hodiny do odjezdu jsme museli strávit již mimo areál Legolandu. Čekal nás další zážitek, a sice jízda místní autobusovou linkou do centra Windsoru. Byl to double-decker bus. V centru města jsme si prohlédli královský hrad, obchůdek se suvenýry, prošli jsme se k Etonu, navečeřeli se v McDonaldu, protože potraviny měly zavřeno, a obdivovali historické vlakové nádraží. Ve 21.30 jsme nasedli da autobusu a zahájili dlouhou cestu z Británie přes Francii, Belgii a Německo do České republiky. V Praze jsme vysadili paní průvodkyní, která se s námi rozloučila kvízem o ceny. Páni řidiči nás bezpečně dovezli k Devíti křížům, kde je vystřídal kolega, a odvezl nás do Ostravy. S rodiči jsme se setkali 28. 5. ve 21 hodin.
Zájezd se vydařil, program byl velmi zajímavý, viděli jsme spoustu pamětihodností i přírodních scenérií, zažili jsme typické anglické počasí – vše kromě sněhu, moře, hory, hrady, mosty, ovce, ovce, ovce, procvičili jsme si angličtinu a poznali kulturu cizí země i díky času stráveného v hostitelských rodinách. Prostřednictvím paní průvodkyně, profesionálky v turistické branži s obrovskými znalostmi, jsme se dověděli mnoho zajímavostí nejen o Británii a za bezproblémovou cestu vděčíme pánům řidičům. Mgr. Renata Holková, Mgr. Irena Wolkowinská
FOTO Dne 17. 4. 2019 se žáci čtvrtého ročníku zúčastnili výukového programu v Planetáriu Ostrava s názvem „Dobrodružná cesta k planetám“.
Vše začalo poutavým výkladem o souhvězdích naší galaxie. Poté jsme prostřednictvím naučného filmu cestovali po jednotlivých planetách naší sluneční soustavy.
Po svačině byli žáci rozděleni do 13 skupin, ve skupinkách pak procházeli Experimentáriem a hledali odpovědi na 25 otázek ze dvou pracovních listů.
Vyhodnocení a správné odpovědi jsme se pak dozvěděli v kinosále od humanoidního robota Engie, který nám také odpovídal na naše všetečné otázky. Kromě toho umí také mluvit mnoha jazyky, zvládá zpěv a české jazykolamy. Je třeba zmínit i vítěze mezi skupinkami ve složení Anton Sabol, Roman Dzida a Matěj Konšel, kteří měli nejlépe zpracované úkoly a to hlavně díky Antonu Sabolovi a jeho nevšedním znalostem o vesmíru. Za odměnu si mohli robota naprogramovat, jak chtěli.
Pochvalu si však zaslouží všichni žáci za vzorné chování v planetáriu i během cesty tam i zpět a snaživou práci ve svých skupinách.
Návštěva planetária splnila naše očekávání a určitě nebyla naše poslední. Mgr. Věra Macáková, Mgr. Michaela Červenková
FOTO V pondělí 18. 3. 2019 - 47 žáků tříd 4. A a 4. B, dvě třídní učitelky (Mgr. Macáková, Mgr. Červenková), dvě vychovatelky (p. Fiedorová, p. Lažková), zdravotnice Mgr. Střechová a noční služba Ing. Kristián odjeli na ozdravný pobyt do Karlova pod Pradědem. Z místa srazu Dílny DPO jsme vyjeli v 9. 20 hodin do Horského hotelu Moravice v Karlově pod Pradědem. Cesta autobusem proběhla bez jakýchkoliv problémů.
První týden programu zajišťovaly vyučující a p. vychovatelky. Žáci obou tříd byli rozděleni do 12 skupin a společně plnili úkoly spojené s posledními Přemyslovci. Seznamovali se s jejich životem pomocí vědomostních kvízů, pracovali s naučným textem, vyráběli si a ozdobili erbem zápisníky, do kterých sbírali groše, které získali za splnění jednotlivých úkolů, pojmenovali své skupiny podle šlechtických rodů, tvořili plakát na dané téma a skládali puzzle – panovníky a porovnávali románský a gotický sloh. Kromě toho plnili úkoly různorodého charakteru: přírodovědné, sportovní, výtvarné, naučné, luštili morseovku. Relaxace byla v době odpoledního klidu a některé večery jsme promítali filmy.
V rámci zpestření programu jsme společně byli na procházce na Kapličkovém vrchu, kterou jsme spojili s různými pohybovými hrami v lese a na celodenním výletě
v Karlově Studánce. Kromě toho jsme se vydali na cestu za pokladem, který získaly všechny skupiny po splnění aktivit v lese. Ke zlepšení fyzické kondice v rámci ozdravného pobytu přispěly 3 návštěvy vnitřního plaveckého bazénu v hotelu Kamzík nedaleko našeho střediska. Týdenní projekt Po stopách posledních Přemyslovců jsme zakončili vyhodnocením a odměněním nejlepších skupin. Večer proběhla diskotéka s tanečními soutěžemi.
Od soboty se dětem věnovaly tři lektorky společnosti Outdoor&Colours se svým programem Cesta kolem světa. Byl zaměřen na cestování kolem světa, kdy děti poznávaly národní zvyky a tradice různých zemí – ČR, Francie, Egypt, Indie, Japonsko a Mexiko. Program byl velmi zajímavý a pestrý. Děti při cestování byly rozděleny do 3 skupin. Dostaly cestovní pasy, se kterými cestovaly a plnily různé úkoly po celém světě. Svou trasu si vyznačovaly na velké mapě, která byla v jídelně střediska. Ranní rozcvičky lektorek děti nastartovaly do nového dne a byly tématicky zaměřené podle dané země. Během dne děti tvořily plakáty s hlavními indiciemi daného státu, luštily různé šifry, hrály vědomostní hry a kvízy. Jejich program byl pestrý a pro děti zajímavý, lektorky měly nachystány aktivity i do nepříznivého počasí. Byly vstřícné, aktivní a ochotné. Na závěr připravily lektorky zážitkovou hru na rozloučenou – Margaritu a mexický karneval se soutěžemi.
Pobyt jsme ukončili v pátek 29. 3. snídaní a po dobalení a vyhodnocení celého programu jsme se rozjeli v 10 hod. zpět do Ostravy. Cesta zpět proběhla bez problémů a
k Dílnám DPO jsme dojeli ve 11. 30 hod.
Důležitým pozitivem pobytu byla výborná každodenní spolupráce a souhra mezi pedagogy, p. vychovatelkami a zdravotnicí. Ve 2. týdnu jsme se také velmi dobře domluvili a spolupracovali s lektorkami společnosti Outdoor&Colours. Dalším neméně důležitým spojovacím článkem byla výborná práce naší noční služby Ing. Kristiána.
Horský hotel má výborné venkovní prostory pro vyžití dětí v rámci ozdravení organismu, pohybových aktivit a zábavy dětí. Děti byly v rámci pobytu nadšené a obohacené
o spoustu nových zážitků a poznatků. Mgr. Věra Macáková, Mgr. Michaela Červenková
Vážení rodiče,
Termín 3. splátky zájezdu do Walesu je 26. 4. 2019 – přineste nebo pošlete po Vašem dítěti prosím do tohoto termínu 3000 Kč v hotovosti do školy p. uč. Renátě Holkové.
Studijně-poznávají zájezd do Walesu (Oxford - Wales - Legoland) se uskuteční v termínu 23. - 28. 5. 2019 (čtvrtek - úterý). Zájezd je plně obsazen. Pokud chcete, aby Vaše dítě bylo zapsáno na seznam náhradníků, pošlete p. uč. Renátě Holkové závaznou přihlášku bez jakékoliv platby.
Celková cena zájezdu 8490 Kč se hradí ve třech splátkách:
- 2490 Kč v hotovosti spolu s přihláškou (nejpozději do 26. 10. 2018)
- 3000 Kč v hotovosti (nejpozději do 25. 1. 2019)
- 3000 Kč v hotovosti (nejpozději do 26. 4. 2019)
S veškerými dalšími dotazy se prosím obraťte na Mgr. Renátu Holkovou (tel. 596 946 023, mob. 731 85 63 78, email holkova.renata@seznam.cz).
Program zájezdu:
1. den: odjezd od školy v ranních / dopoledních hodinách, celodenní cesta do Velké Británie, Eurotunnel
2. den: celodenní návštěva univerzitního města Oxford - historické centrum, Christ Church College (v jídelně se natáčel Harry Potter), projížďka na pramicích, návštěva Museum of Natural History, odjezd na ubytování ve Walesu
3. den: poloostrov Anglesey - Bangor Cathedral (nejstarší katedrála ve Walesu), Menai Bridge, vesnice s nejdelším názvem v Evropě Lllanfair…, plavba lodí na Puffin Island (tuleni, papuchalky), přírodní rezervace South Stack, procházka k majáku, viktoriánské letovisko Llandudno (nejdelší molo ve Walesu, procházka na vyhlídku Little Orme), návrat na ubytování
4. den: národní park Snowdonia - výjezd vláčkem na nejvyšší horu Walesu Snowdon, procházka v průsmyku Penn-y-pass, zastávka v Betws-y-Coed, návštěva Conwy (přístav, hrad, opevnění města), nejmenší dům ve Velké Británii (alternativa: hrad Caernarfon + National Slate Museum), návrat na ubytování
5. den: návštěva hradu Winsdor, poté celodenní návštěva zábavního parku Legoland tamtéž, večer návrat zpět do ČR
6. den: celodenní cesta zpět, Eurotunnel, návrat ke škole v odpoledních / večerních hodinách
Cena zájezdu Kč 8490,- zahrnuje:
- dopravu autobusem, 3x ubytování v hostitelských rodinách s plnou penzí, komplexní pojištění (léčebné výlohy, odpovědnost, storno zájezdu, úrazové pojištění, pojištění zavazadel), pojištění CK proti úpadku
- průvodce, informační letáky a mapky
Vstupné v librách: 55 liber (výše vstupného se může drobně lišit)
Kapesné: podle uvážení rodičů
Dokumenty ke stažení:
Závazná přihláška
Plánovaný program, informace k přihlašování na zájezd a placení
Všeobecné smluvní podmínky CK Scholare včetně podmínek storna zájezdu
Pojištění cestovní kanceláře Scholare proti úpadku
Všeobecné pojistné podmínky cestovního pojištění
Informace k limitům pojistného plnění
Mgr. Renáta Holková