Beseda s pamětníkem Leo Žídkem

27.06.2024
V úterý 25. 6. 2024 se konala beseda pro třídy 9. A a 8. A s pamětníkem panem Leo Žídkem. Pan Žídek je politický vězeň, od sametové revoluce se velmi angažuje v připomínání historie 20. století. Vzpomínal na své dětství, jak jako chlapec prožíval 2. světovou válku, jak si postupně vytvářel svůj světový názor a jako student gymnázia se jím netajil. Z tohoto důvodu nebyl po únorovém převratu v roce 1948 připuštěn k maturitě. Přes tuto perzekuci měl stále touhu studovat v západním Německu. To se mu ale stalo osudným, protože při schůzce s převaděči byl zatčen StB a po pobytu ve vězení dostal trest odnětí svobody 8 let v uranových dolech na jáchymovsku a příbramsku.
Vyprávění bylo velmi poutavé, pan Žídek sdělil žákům rady do života, především to, aby byli citliví na demokracii, aby sledovali politiku, protože všichni víme, jak je svoboda křehká. Moc děkujeme za dlouhodobou spolupráci s naší školou. Vážíme si toho.


  PaedDr. Lenka Pitnerová