Základní škola, Ostrava-Poruba

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Škola > Dotace a veřejné zakázky > Projekt Žákovského parlamentu - Buď OK na netu

Projekt Žákovského parlamentu - Buď OK na netu



Buď oukej na netu

Projekt Žákovského parlamentu ZŠ A. Hrdličky 1638 Buď oukej na netu.

Poskytnutí účelového neinvestičního příspěvku SMO.

Projekt byl realizován v období od 1.1.2023 do 31.5.2023. V rámci projektu pracovala skupina Peer aktivistů složená z řad žáků devátého ročníku na přípravě a realizaci Peer programu k prevenci kyberšikany u mladších spolužáků čtvrtého a pátého ročníku.

Na přípravě pracovali průběžně od ledna do května 2023 pod vedením Mgr. Petry Trunkátové. Na šesti společných schůzkách promýšleli strukturu obou částí programu s rozdělenými rolemi jednotlivých aktivistů s využitím metody brainstorming, myšlenkových map, tematických her, zábavných úkolů, prezentací i filmových ukázek.

Celkově se uskutečnilo 8 přípravných setkání se žáky devátého ročníku. Ve svém volném čase pak pracovali na prezentacích a tvorbě certifikátů pro žákovské kolektivy. Během přípravy se také věnovali vlastním prezentačním schopnostem a učili se navzájem i zastoupit během prezentací a práce s dětmi.

Peer program byl realizován v těchto dnech v konkrétních třídních kolektivech:

  • 26.1.2023 IV.A
  • 27.1.2023  IV.B
  • 9.2.2023  V.B, V.C
  • 18.5.2023 V.B
  • 19.5.2023 V.C
  • 25.5.2023 IV.A
  • 26.5.2023 IV.B

Do Peer programu vylo zapojeno celkem 90 žáků I. stupně a 8 žáků (Peer aktivistů) II. stupně. V 1. části programu peer aktivisté zjišťovali a zhodnocovali znalosti a postoje žáků, jejich představu o projevech, formách a technických prostředcích kyberšikany a možnostech prevence a řešení. Bylo využito i možností propojení s filmem a děti samy názorově vstupovaly do jednotlivých částí filmu a vyjadřovaly své postoje k daným situacím. V první části Peer programu jsme přivítali 2 návštěvy. Části programu se zúčastnili předseda Parlamentu dětí a mládeže města Ostravy p. David Kaszper a místostarostka ÚMOb Poruba Mgr. Martina Dušková.

Ve 2. části se Peer aktivisté zaměřili na návyky a postoje získané v 1. části programu, na dodržování informační bezpečnosti a ochranu soukromí žáků jako prvku primární prevence. Žáci byli seznámeni s tím, kam se mohou v případě kyberšikany obrátit, byl jim zopakován postup včetně možnosti obrátit se na Linku bezpečí. Byla nasimulována modelová situace, kdy si žáci sami vyzkoušeli rozhovor s Linkou bezpečí v podobě situačních rozhovorů. Tato praktická část byla velmi pozitivně vnímána všemi žáky.

Žáci byli požádáni o zpětnou vazbu k programu v podobě smiles a 99,9 % žáků hodnotilo program pozitivně a během jednotlivých setkání spolupracovali. Bylo viditelné, že informace předané staršími spolužáky vnímají jinak a jsou otevřenější.

Vytyčený cíl seznámit mladší spolužáky s problémem kyberšikany, naučit je správně se zachovat, reagovat na možné situace, vyrovnat se s nimi a znát možnosti, kam se při problémech obrátit, se jednoznačně podařilo. Stejně tak i pozitivně ovlivnit mladší spolužáky bez přítomnosti dospělých. Na posledních schůzkách bylo také ověřeno, jaké konkrétní pozitivní postoje si mladší žáci z programu odnesli.

Peer program byl jednoznačně přínosem také pro žáky 9. ročníku, kteří se naučili týmové spolupráci, vyhledávat informace, zvládli prezentovat své nápady a myšlenky na veřejnosti, komunikovat s mladšími spolužáky, rychle řešit problém, vzájemně se podporovat a svoji práci také prezentovat a předávat dále. Velmi důležitá byla také jejich osobní zkušenost, kterou vložili do programu.

V Ostravě-Porubě, 31.5.2023
Mgr. Petra Trunkátová

Buď oukej na netu

Setkání žákovských parlamentů Ostravy v rámci strategického plánování MMO

Dne 27. 3. 2023 proběhlo další ze setkání žákovských parlamentů v rámci projektu "Bo nám to není jedno!!!", tentokrát s podnázvem "Vize Ostravy". Setkání organizoval Parlament dětí a mládeže města Ostravy ve spolupráci s oddělením strategického plánování Magistrátu města Ostravy a SVČ Korunka. Tohoto setkání se účastnilo 17 ostravských základních škol, konkrétně dva zástupci žákovských parlamentů z každé školy a jejich koordinátor.

Z naší školy se zúčastnili žáci IX.A třídy Marie Hudečková a Jan Havlásek s koordinátorkou projektu PetrouTrunkátovou.

Všichni byli velice aktivně zapojeni do celého programu, ten byl zaměřen na strategický dokument Fajnova. V první části byl strategický dokument představen, všichni zúčastnění se dozvěděli informace o metodách tvorby strategického plánu, byly jim představeny stěžejní cíle a projekty, které jsou zaneseny v současném strategickém plánu. V roce 2023 tento stávající strategický dokument končí a nový navazující se připravuje. Právě základní školy byly touto akcí zapojeny do tvorby strategického plánu, když na setkání vyplnily nejprve dotazník spokojenosti se životem v Ostravě a poté se zapojili do dalších aktivit. Do dotazníku se stále může zapojit široká veřejnost. K dispozici zde: www.fajnova.cz.

Další aktivitou byla pocitová mapa, na které účastníci zaznamenávali místa, kde se cítí spokojeně, která se jim nelíbí, kde by žádali změnu a kam by pozvali návštěvu. Poté se zástupci žákovských parlamentů vžili do rolí občanů Ostravy s různými charakteristikami a pozicemi. V rámci této hry rolí měli občané za úkol podpořit finančně realizaci projektů, které se jim líbily, měli však omezený rozpočet. Paralelně s hrou probíhal strukturovaný rozhovor s koordinátory žákovských parlamentů, kteří tak měli možnost se vyjádřit k Ostravě, k tomu co se jim líbí, co se jim nelíbí a jakou by Ostravu chtěli. Ostravu v budoucnosti si představovali i zástupci žákovských parlamentů, konkrétně v roce 2040. V závěrečné žáci vytvářeli novinový článek, nebo instagramový příspěvek s titulkem o Ostravě v roce 2040. PDMMO již nyní připravuje další aktivity nejen v rámci projektu "Bo nám to není jedno!!!".   

Mgr. Petra Trunkátová

Setkání žákovských parlamentů Ostravy v rámci strategického plánování MMO Setkání žákovských parlamentů Ostravy v rámci strategického plánování MMO Setkání žákovských parlamentů Ostravy v rámci strategického plánování MMO Setkání žákovských parlamentů Ostravy v rámci strategického plánování MMO Setkání žákovských parlamentů Ostravy v rámci strategického plánování MMO

Buď oukej na netu

Projekt Školního parlamentu za finanční podpory SMO.
Cílem projektu Buď oukej na netu bylo vytvořit a proškolit skupinu peer aktivistů a následně zrealizovat preventivní peer programy pro žáky čtvrtého a pátého ročníku naší školy zaměřené na téma bezpečného internetu a prevenci kyberšikany. Zároveň jsme si prostřednictvím realizace projektu chtěli vyzkoušet, jak práce s peer aktivisty funguje, jak ji správně nastavit a jaký efekt peer programy v oblasti primární prevence přináší.

26. a 27. 1. 2023 proběhla první setkání žáků 9. ročníku se žáky 4. ročníku v rámci projektu Školního parlamentu Buď oukej na netu, který finančně podpořilo Statutární město Ostrava. Peer program je zaměřen na problematiku kyberšikany.  Jeho hlavním principem je aktivní zapojení starších žáků s cílem formovat postoje těch nejmladších a upozornit je na rizikové chování a jeho důsledky.

 Při prvních setkáních jsme se věnovali teoretickému vymezení problematiky kyberšikany, seznámili jsme děti se základními rysy a typy kyberšikany. Došlo k aktivnímu zapojení žáků čtvrtého ročníku a je zřejmé, že žáci reagují velmi spontánně a nebojí se o aktuálních tématech otevřeně hovořit. Při druhém z nich byl osobně přítomen pan David Kaszper, Předseda parlamentu dětí a mládeže města Ostravy, který přípravu našich žáků i samotný průběh velmi kladně hodnotil.  Žákovský tým IX.A třídy pod vedením Mg. Petry Trunkátové bude pokračovat v dalších setkáních s připravenými zásadami bezpečného internetu, s radami, jak lze kyberšikaně předcházet a jak ji řešit, když se s ní již setkáme.

Mgr. Petra Trunkátová

Odkaz na časopis „Radnice“ (noviny)

Buď oukej na netu Buď oukej na netu Buď oukej na netu Buď oukej na netu Buď oukej na netu Buď oukej na netu Buď oukej na netu

Projekt Žákovského parlamentu - Buď OK na netu

V prosinci školního roku 2022/2023 byla SMO schválena projektová žádost v nových projektech Žákovských parlamentů Bo nám to není jedno. Projekt, na kterém pracovali zástupci Školního parlamentu pod vedením Mgr. Petry Trunkátové, nese název Buď oukej na netu a věnuje se problematice kyberšikany a především její prevenci. Projektový tým složený z 8 žáků 9.ročníku se svou vyučující vytvořili speciální Peer program cílený na žáky 4.-5. ročníku, ve kterém budou pracovat s aktuálními tématy a aktivitami. Program by měl být ukončen aktivitami k ověření pozornosti žáků, upevněním nabytých znalostí a dovedností zábavnou formou. Cílem je vytvořit přátelské a otevřené prostředí a děti oslovovat jménem starších spolužáků. Peer program by měl být pozitivním ovlivňováním názorů a chování nejmladších žáků svými staršími spolužáky.

Peněžní prostředky k projektu byly poskytnuty z rozpočtu statutárního města Ostrava z oblasti participativních rozpočtů ŽP škol.

Projekt "Bo nám to není jedno"

Ve dnech 4 a 5. 11. 2022 jsme se jako zástupci Školního parlament zúčastnili setkání v rámci projektu "Bo nám to není jedno", které uspořádal Parlament dětí a mládeže města Ostravy. Na tomto setkání zástupci jednotlivých škol představovali své projekty. My jsme jim představili náš peer program "Buď oukej na netu", který sklidil hodně pozitivních reakcí. Co to je ten "peer program"? Peer program znamená, že studenti pozitivně ovlivňují mladší žáky.

Na tento projekt jsme se přihlásili, protože si myslíme, že v dnešní době je důležité sdělit dětem, jaká nebezpečí na ně číhají na internetu. Také jsme se přihlásili z toho důvodu, že můžeme získat finanční příspěvek až 10 000 Kč na náš projekt. Peníze by nám hodně pomohly při zorganizování této akce. 

Jan Havlásek a Marie Hudečková, 9. A.

Projekt "Bo nám to není jedno" Projekt "Bo nám to není jedno" Projekt "Bo nám to není jedno" Projekt "Bo nám to není jedno"