Státní svátek - Den boje za svobodu a demokracii

13.11.2020
17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii
 
I v letošním školním roce jsme měli v plánu účast na pietním setkání u pomníku obětem zla ve foyer Nové radnice.
Setkání se neuskuteční. Ale připomenutí 17. listopadu zůstává.
A proto si symbolicky v hodinách občanské výchovy si nejstaršími žáky připomeneme události několika sedmnáctých listopadů z doby porobení naší vlasti v minulém století.
Společně na dálku s panem Leo Žídkem poděkujeme těm, kteří nám pomohli zbavit se nejen nacistické, ale o padesát let později i komunistické totality.
Virtuální pozvánku poslal politický vězeň Leo Žídek, který jako chlapec prožil nacistickou totalitu a poté tu komunistickou. Bezmála osm let byl politickým vězněm komunistické diktatury. S naší školou ochotně spolupracuje při výuce moderních dějin a občanských postojů, čehož si vážíme.
Pietní setkání u památníku obětem zla každoročně připomíná události ze 17. listopadu 1939, kdy bylo bez soudu popraveno devět studentských vůdců, kteří stáli v čele demonstrací proti uzavření českých vysokých škol z rozhodnutí nacistického Německa. O padesát let později přerostla připomínka tehdejšího dění v masové demonstrace za svržení komunistického režimu.
Letos setkání v úzkém kruhu natočí pro on-line sdílení publicistka Monika Horsáková se studenty Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity v Opavě. K zhlédnutí bude na webu https://klubfiducia.cz/fiducia-online/ a https://www.lucernatv.cz .