Projekt Krokus

18.11.2022
Dovolujeme si vám představit Projekt Krokus, který realizuje irská organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) ve spolupráci s Oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze. 
Tento projekt – určený žákům starším 11 let – běží již několik let na školách nejen v Irsku, ale po celém světě a každoročně se do něj zapojují další a další školy. V letošním školním roce se do něj zapojila třída 8. A.

HETI školám zdarma poskytla cibulky žlutých krokusů, které jsme v podzimních dnech zasadili jako připomínku jednoho a půl milionu židovských dětí a tisíců dalších dětí, jenž zemřely během šoa. Účast na projektu je bezplatná. Žlutá barva připomíná žlutou Davidovu hvězdu, jež byli Židé nuceni během nacistické vlády nosit. V ideálních podmínkách cibulky krokusů vykvetou na konci ledna nebo na začátku února – kolem Mezinárodního dne památky obětí holocaustu (27. ledna). Když lidé budou příchozí k naší škole obdivovat květiny, osmáci jim mohou vysvětlit, co vlastně krokusy symbolizují.

Projekt Krokus nabízí konkrétní možnost, jak přiblížit tematiku šoa mladým lidem a zvyšovat tak povědomí o nebezpečích diskriminace, předsudků a fanatismu. Zapojení mládeže do sázení cibulek krokusů a pozorování, jak květiny rostou, podporují proces získávání znalostí o nezbytnosti vzájemné tolerance a respektu ve společnosti. 

V každém roce se projektu zúčastní více než 55,000 studentů z Irska a Evropy. Naši školu Projekt Krokus zaujal, a proto jsme se do něj už podruhé zapojili.
 
PaedDr. Lenka Pitnerová, školní metodik prevence