Návštěva ZOO - 3. B

16.05.2022
Základní škola, Ostrava – Poruba, A. Hrdličky 1638, příspěvková organizace
 
EXKURZE třídy 3.B do ZOO Ostrava
 
V pondělí  16. května se žáci 3.B zúčastnili exkurze do naší ostravské zoologické zahrady.
Hned od rána byla obloha blankytně modrá, což značilo, že nás čeká krásný den.:-)
Do ZOO jsme dorazili přesně s otvírací dobou a kousek za vstupem si žáci dali malou svačinku, neboť nás hned čekal objednaný výukový program „Sloni“. Ten se odehrál před pavilonem slonů a trval hodinu. Pan chovatel děti nejprve obecně seznámil s těmito největšími suchozemskými savci, vysvětlil rozdíly mezi slonem indickým a africkým, ukázal dětem sloní zub-stoličku i sloní kel, čím si sloni čistí zuby, štětinky z ocasu a odpovídal na zvídavé dotazy o těchto chobotnatcích. Po celou dobu jsme u výkladu mohli pozorovat sloního samce Maxima, který byl právě ve výběhu a krásně se nám předváděl.:-)
Potom jsme pokračovali v prohlídce zoologické zahrady směrem k pavilonu evoluce, viděli zebry, žirafy, velbloudy, obří suchozemskou želvu a to vše za hlasitého kvákání žab.
Pak jsme přišli ke hřbitovu vyhynulých zvířat, kde jsme si mohli symbolicky zavzpomínat na některé druhy zvířat, které byly vinou člověka zcela vyhubeny.:-(
Následoval krátký odpočinek před vydřím výběhem, kde nám dvě roztomilé vydry předvedly své plavecké dovednosti.
Naše výprava pokračovala k hrochům, kteří jsou v logu ZOO Ostrava a přes průchozí voliéru ptáků jsme se dostali k opicím Mandril, kde právě začínalo zajímavé komentované krmení. A byl čas oběda. Ten se uskutečnil u dětského cvičebního hřiště. Po naplnění všech hladových bříšek jsme se vydali za králem zvířat – lvem. Ten zrovna ležel ve venkovním výběhu a chvilkama na sebe upozorňoval svým charakteristickým lvím řevem.
No a následovala asi nej atrakce všech dětí – veliké dětské hřiště v podobě dřevěného hradu s prolézačkami, houpačkami a skluzavkami, kde se všichni pořádně vyřádili.:-) Některým dětem pak opět vytrávilo a tak se občerstvily v místních stáncích, kde o hranolky, popcorn či cukrovou vatu nebyla nouze.
Před závěrem celé exkurze jsme ještě navštívili dětmi oblíbenou expozici Na statku, kde si děti přímo ve výběhu mohly pohladit některé obyvatele, a to zejména kozičky, které také krmily vhodnými granulemi, které se dají zakoupit v tamních krmných automatech.
Kolem jelenů jsme se dostali k plameňákům, kteří jsou hned u vchodu do ZOO, kde naše exkurze pomalu končila. Děti ještě čekal dlouho očekávaný obchůdek s nákupem různých ZOO suvenýrů. Průchodem tohoto obchůdku jsme se se dostali ven ze ZOO a už nás čekala jen cesta zpátky ke škole. Škoda, že jsme nemohli k přepravě využít nově zavedené linky poschoďového autobusu, který jezdí bohužel jen o víkendech. Každopádně tramvaj a trolejbus svůj účel také splnily.:-)
Dětské úsměvy naznačovaly spokojenost a všichni byli po celém dni příjemně unaveni.
Myslím, že tato ZOO exkurze, včetně krásného slunečného počasí, splnila svůj účel a všem nám se zvířátky bylo moc krásně.:-)
 
 

V Ostravě - Porubě 16. 5. 2022                                                                    Mgr. Jana Holíková