​„Hrdličky“ pěstují bylinky pro zdraví

31.05.2021
Jak vznikne dětská bylinková kuchařka? Chce to trošku fantazie a chuti zkusit něco nového i v období pandemie Covid – 19.  Žáci 7. A třídy ZŠ A. Hrdličky v Ostravě – Porubě se pod vedením vyučující přírodopisu Kristýny Szeterlákové pustili do práce a pěstování vlastních bylinek pro zdraví. Spolu pak využili vše, co se jim podařilo vypěstovat, k sepsání zdravé bylinkové kuchařky.
 V období jednoho měsíce žáci pilně pracovali na tomto školním přírodovědném projektu. Cílem bylo zúročit znalosti z botaniky a zároveň se zamyslet nad situací kolem pandemie, jak sami můžeme díky přírodě přispět k ochraně vlastního zdraví, podpoře naší imunity v této nelehké době.
Výsledkem je receptář plný krásných fotografií, zajímavých informací o dobře známých bylinkách, které nám příroda každoročně nabízí i s jejich blahodárnými účinky na lidský organismus. Ke každé bylince je přidán recept na její zpracování. Žáci vybírali své oblíbené recepty, je tedy skutečně na co se těšit. Můžete si vyzkoušet mátové mojito, mátový sorbet, bezovou limonádu, kopřivový, rýmovníkový a sedmikráskový čaj, máslo a pesto z medvědího česneku, bazalkovou limonádu, jarní pampeliškový salát s vejci a mnoho dalších lákavých zdravých receptů. Recepty jsou navíc opatřeny fotografiemi hotových vlastnoručně vyrobených produktů! Tedy spousta inspirace nejen pro naše žáky, ale pro všechny milovníky zdravého jídla a pití.
 
                                                                                                                                                                                     Mgr. Petra Trunkátová